Barka Mazury

Houseboat, to inaczej pływający dom. Jest to jednostka motorowa o najwyższym standardzie mieszkalnym. Inne określenie tej łodzi, to „barka na wynajem”. Na Mazury co roku trafiają setki tych jednostek. Ze względu na swoje zalety z roku na rok barka staje się coraz bardziej popularna. Houseboat czyli jednostka motorowa o standardzie mieszkalnym w komfortowych warunkach nie wymaga do prowadzenia żadnych patentów. W 2021 roku będzie ją można spotkać na wszystkich akwenach Wielkich Jezior Mazurskich.

Co to jest barka motorowa?

Barka motorowa czyli houseboat, to łódź motorowa przeznaczona do wypoczynku i rekreacji na wodach śródlądowych. Najkrócej rzecz biorąc, barka jest pływającym domkiem kempingowym. Wysoki komfort oferowany załodze i najwyższa jakość wykonania pozwala porównać łódź raczej do luksusowego apartamentu. Najważniejsze zalety łodzi typu houseboat, to:

 • wysoki standard mieszkalny
 • łatwość obsługi
 • czarter jachtu bez patentu
 • duża autonomia pływania
 • brak konieczności posiadania patentu do prowadzenia
 • bogata oferta czarteru łodzi tego typu

Barka do wynajęcia ma bogate wyposażenie. Wewnątrz znajdują się zamykane kabiny (kajuty). Jacht ma 1-2 łazienki i WC. Ciepła i zimna woda w łazience i kuchni, ogrzewanie. Kuchnia (inaczej kambuz) jest wyposażona w kuchenkę gazową, lodówkę, zlew, szuflady, szafki i wszystko to, co niezbędne do przyrządzania posiłków. Standard mieszkalny podnosi pełna wysokość stania wewnątrz jachtu. Przeciętnie jest to 180-200 cm. W mesie (salonie) znajduje się sprzęt nagłaśniający i telewizor. Jak widać, hoseboat niewiele różni się od domu, a ma szereg zalet, które dom przewyższają. Barka motorowa nie tylko unosi się na wodzie, ale przemieszcza się w kierunku pożądanym przez sternika. Jacht napędzany jest silnikiem zaburtowym lub stacjonarnym. Manewrowanie ułatwia dziobowy ster strumieniowy. Na pokładzie jachtu przestrzeń także zaaranżowana jest pod kątem potrzeb załogi. Niemal każda barka ma pokład słoneczny służący do opalania się. Na tym pokładzie rozłożone są zwykle specjalne materace. Na rufie (z tyłu) łodzi specjalne platformy kąpielowe i drabinki. Barka do wynajęcia oferuje więc nie tylko komfortowe warunki mieszkalne, ale jest jednocześnie środkiem transportu wodnego.

Jeżeli do tych zalet dodamy, że wynajęcie barki nie wiąże się z posiadaniem żadnych uprawnień, stanie się oczywiste, dlaczego szybko wzrasta liczba osób, które chcą spędzić wakacje na takiej łodzi.

Barka motorowa na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Czarter jachtów od wielu lat jest na jeziorach mazurskich bardzo popularny. W ostatnich latach widać jednak pewne zmiany. O ile kilkanaście lat temu na jeziorach dominowały jachty żaglowe, o tyle obecnie przewaga należy do jachtów motorowych. Łatwość obsługi, możliwość czarteru bez uprawnień, oferowany komfort powodują, że czarter houseboat jest coraz bardziej popularny. Barka motorowa ma niewielkie zanurzenie, co pozwala je dopłynąć bezpośrednio do każdego brzegu. Łodzią typu houseboat można także pływać po bardzo płytkich akwenach niedostępnych dla innych jednostek. Barka rozwija niewielką prędkość, ale może płynąć w dowolnym kierunku. Jest stabilna i bezpieczna. W razie deszczu czy silniejszego wiatru zapewnia załodze skuteczną osłonę. Przeciętnie barka zabiera na pokład 6 osób załogi. Są oczywiście jednostki mniejsze, ale i dużo większe. 

Duża autonomia barki czarterowej wynikająca z dużej pojemności zbiorników na wodę, paliwo i nieczystości daje załodze duży margines swobody. Wieczory i noce można spędzać w marinie lub też bezpośrednio przy brzegu albo na kotwicy. Takich możliwości nie mają na ogół ani jachty żaglowe ani inne łodzie motorowe.

Wynajem barki motorowej

Czarter barki motorowej jest bardzo prosty. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę „barka do wynajęcia Mazury”, „wynajem barki Mazury” albo „houseboat Mazury czarter” , by znaleźć mnóstwo różnych ofert. Można też przeglądać czasopisma fachowe, jak na przykład Jachting Motorowy, w którym firmy czarterowe zamieszczają reklamy i ogłoszenia. 

Warto zadzwonić lub wysłać e-mail do kilku firm czarterowych. Podczas rozmowy telefonicznej pracownik pomoże wybrać jacht spełniający oczekiwania klienta. Wybierając jacht należy wziąć pod uwagę doświadczenie własne i załogi, termin i trasę rejsu, etc. Wiosną i jesienią jest większe ryzyko spotkania deszczowej i wietrznej pogody. Z drugiej jednak strony w tym okresie ceny czarteru są niższe niż w środku lata. Czarter jachtu typu houseboat jest jednak już tak rozwinięty, że właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Z decyzją o wynajęciu nie należy czekać do ostatniej chwili, ponieważ latem liczba osób zainteresowanych czarterem jest tak duża, że może chwilowo zabraknąć interesujących nas łodzi.

Czy czarter barki na Mazurach jest drogie?

Wynajęcie barki motorowej na Mazurach nie musi być drogi. Chociaż może trudno w to uwierzyć, to jednak pobyt w średniej klasy hotelu w Krainie Wielkich Jezior kosztuje mniej więcej tyle samo, co pływanie luksusowym jachtem. Jak to możliwe? Otóż jachtów do wynajęcia są na Mazurach tysiące. Setki modeli, dziesiątki gabarytów i wiele różnych roczników. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że barka zapewnia załodze:

 • nocleg w zamykanej o ogrzewanej kabinie
 • możliwość integracji na pokładzie i wewnątrz
 • łazienkę z ciepłą wodą i WC
 • możliwość przemieszczania się po wodzie w dowolnym kierunku
 • kuchnię i wyposażenie do przyrządzania posiłków
 • obcowanie z naturą

i podzielimy koszt wynajmu przez liczbę osób na pokładzie, to okaże się, że wynajem barki na Mazurach wcale nie jest drogi.

Czy wynajem jachtów houseboat wymaga posiadania uprawnień?

Czarter houseboat na Mazurach nie wymaga posiadania patentu. Jacht typu houseboat jest łatwy w prowadzeniu. Manewrowanie barką bardzo przypomina jazdę samochodem. Prędkość rozwijana przez tę jednostkę nie może przekraczać 15 km/h. 

Polskie przepisy stanowią, że na wodach śródlądowych prowadzenie łodzi houseboat, której długość nie przekracza 13 m, moc silnika 75 kW , a prędkość jest konstrukcyjnie ograniczona do 15 km/h nie wiąże się z koniecznością posiadania uprawnień.

Na początku rejsu pracownik firmy czarterowej zapoznaje sternika z obsługą barki i przeprowadza szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Rozwaga i ostrożność, unikanie zbędnego ryzyka pozwolą pływać bez zbędnych emocji i uszkodzeń. W miarę nabierania doświadczenia sternik i załoga oswoją się z nową sytuacją i będą manewrować jak stare wygi. Także starszaki z grupy „Leśne skrzaty” w przedszkolu.

Barka do wynajęcia, Mazury i TY

Barka do wynajęcia do idealny sposób do spędzania na Mazurach wakacji z rodziną lub grupą przyjaciół. Wystarczy wybrać odpowiedni jacht i termin dogodny dla wszystkich, spakować się i ruszyć po wakacyjną przygodę. Piękna przyroda, śpiew ptaków i szum trzcin już niejednego „mieszczucha” zamieniły w romantycznego wędrowca wodnych bezdroży. Houseboat jest bogato wyposażony, co daje duże możliwości różnorodnego spędzania czasu. Można zwiedzać zabytki i podziwiać pomniki przyrody, opalać się, zażywać kąpieli w jeziorze i opalać się na pokładzie, łowić ryby czy prowadzić długie rozmowy o wszystkim i niczym. Podziwiać zachody słońca, jakich nigdy nie zobaczysz w mieście. Spojrzeć ze zdziwieniem na zegarek, kiedy czerwona kula znowu wynurzy się z wody albo ściany lasu. Pobyć przez kilka dni nieco dalej od pracy, kredytów, wszelkich „must” and „have” jakie gnębią Cię na co dzień w wielkim mieście. Barka na Mazurach to Twoje miejsce. Wypłyń i rób, co chcesz!

Podsumowanie

Barka na wynajem, to jacht motorowy zapewniający załodze najwyższy standard mieszkalny. Jednostka typu houseboat jest bogato wyposażona:

 • zamykane kabiny (kajuty)
 • łazienka i WC
 • ciepła i zimna woda
 • ogrzewanie
 • kuchnia
 • pokład słoneczny
 • platforma kąpielowa
 • obszerne zbiorniki wody i paliwa

Dodatkowo łatwa obsługa i brak konieczności posiadania licencji na prowadzenie sprawiają, że jachty motorowe tego typu są coraz częściej wybieranym przez Polaków sposobem spędzenia czasu na wodzie. Najczęściej w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Barka do wynajęcia, to łódź, na której można poczuć się jak w domu!

Dodaj komentarz