Czarter jachtów żaglowych Mazury, Giżycko

Maxus 33.1 RS

10 osobowy

kabina z WC morskim

koło sterowe

ogrzewanie

3 zamykane kabiny

Wynajem jachtów żaglowych Mazury

Czarter jachtów Mazury to właśnie dlatego odwiedziłeś tę witrynę www. Nasze jachty są bardzo bogato wyposażone. Duże i komfortowe jednostki żaglowe, które doskonale pływają. Zarówno Maxus 33.1 RS jak i Maxus 34 to jachty z regatową werwą. Jedne z najlepiej wyposażonych jachtów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sternik musi posiadać patent żeglarza jachtowego. W przypadku gdybyś nie czuł się na siłach, za dodatkową opłatą jacht możemy wynająć razem z profesjonalnym sternikiem. W imieniu załogi zapraszamy na pokłady naszych jachtów żaglowych. Czarter jachtów żaglowych na Mazurach z Betaczarter zawsze jest z uśmiechem na twarzy.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Wielkie Jeziora Mazurskie, które są jedynym tego typu naturalnym szlakiem wodnym w Europie od zawsze przyciągały turystów. Przed wojną popularne były na Mazurach takie sporty wodne jak żeglarstwo i kajakarstwo. Jednak przełom nastąpił po II wojnie światowej. Zamknięcie granic przez władze komunistyczne sprawiło, że chcąc nie chcąc niemal wszyscy Polacy wypoczywać musieli w kraju (zza zachodniej granicy ani z południa Europy raczej by już nie wrócili). Wiele fabryk, zwłaszcza śląskie kopalnie, ulokowało na Mazurach swoje ośrodki wypoczynkowe, przede wszystkim żeglarskie. Powoli, ale systematycznie powstawała infrastruktura: przystanie, sklepy, tawerny, restauracje, wypożyczalnie jachtów żaglowych i motorowych. Jednak, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, prawdziwy przełom nastąpił po roku 1989. Stopniowe znoszenie ograniczeń administracyjnych (gigantycznie rozbudowany system stopni żeglarskich i motorowodnych), powstanie nowoczesnej bazy, w postaci rozbudowanej sieci marin i przystani (Mikołajki, Węgorzewo, Ruciane Nida, Piękna Góra, Wilkasy czy Giżycko), wreszcie powstanie szerokiej oferty firm czarterowych oferujących na wynajem jachty o dowolnym standardzie i przystosowanych do możliwości każdego klienta spowodowało niespotykany nigdy wcześniej rozwój turystyki w Krainie Wielkich Jezior, przede wszystkim żeglarstwa i sportów motorowodnych.

Dłuższy lub krótszy rejs na Mazurach, to okazja spędzenia czasu w naturalnym, nieskażonym środowisku, z pięknymi krajobrazami w postaci jezior i gęstych lasów. Z dala od zgiełku cywilizacji technicznej, a jednocześnie z bezpośrednim dostępem do niemal wszystkich wygód i komfortu jaki ta cywilizacja oferuje.

Zapraszamy do odwiedzenia Mazur – o tym jak to zrobić, znajdziesz informacje w dalszej części tekstu.

Czarter jachtów na Mazurach

Mimo, że na Mazurach pływa sporo jachtów prywatnych, to dominują zdecydowanie jednostki należące do firm czarterowych. Ogromne i stale rosnące zainteresowanie klientów wywołało oczywistą reakcję w rynku w postaci powstania setek większych i mniejszych firm oferujących wynajem jachtów. O ile na początku lat 90. XX wieku dominowały jachty typu Sportina, Tango czy Janmor, to z czasem jednostki pływające po Mazurach stały się znacznie większe, lepiej wyposażone i po prostu komfortowe. Poza dużymi firmami, które dysponują flotyllami nawet kilkudziesięciu jednostek żaglowych i motorowych działalność prowadzą także firmy małe. Trwa nieustanny wyścig firm czarterowych, konstruktorów i stoczni, by zaspokoić coraz bardziej wyrafinowane oczekiwania klientów. Co roku pojawiają się na Mazurach nowe, coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, większe, oferujące większy komfort, bogato wyposażone, szybsze i bardziej przystosowane do zmieniających się gustów i potrzeb żeglarzy i motorowodniaków. Swoim klientom firmy zapewniają pełen serwis. Dzisiaj niemal każdy jacht pływający po akwenie Wielkich Jezior Mazurskich wyposażony jest w ogrzewanie, ciepłą wodę, wc, prysznic i zamykane kabiny. Pojawiły się jednostki motorowe typu „houseboat„. Są to pływające domy, często komfortowo wyposażone: 

 • zamykane kabiny (kajuty) dwuosobowe
 • łazienki z prysznicem
 • wc, ciepła woda
 • kuchnia (kambuz)
 • zmywarka do naczyń
 • ogrzewanie

Taki jacht oferuje swojej załodze wygody porównywalne do tych w domu. Prowadzenie jachtów „houseboat” jest bardzo podobne do jazdy samochodem i nie wymaga ani dużego doświadczenia. Wynajem jest możliwy bez patentu. Nic dziwnego, że czarter jachtów „houseboat” staje się bardzo popularny, a Mazury są stopniowo podbijane przez te pływające domy.

Zmieniają się jachty, powstaje ciągle nowoczesna infrastruktura – mariny, hotele i restauracje. Wystarczy popatrzeć na mapę „Google”, by zobaczyć jak rozrasta się mazurska infrastruktura turystyczna. Jednak niezmienne pozostają powody, dla których co roku tysiące Polaków rusza na Mazury: chęć spędzenia weekendu lub całego letniego urlopu w pięknej krainie jezior i lasów z dala od zgiełku i wielkiego miasta. Krótko mówiąc czarter jachtów -Mazury, to okazja przeżycia wyjątkowej przygody, której wspomnienia pozostają w pamięci na długie lata.

Jak wypożyczyć jacht żaglowy na jeziorach mazurskich?

Wypożyczenie jachtu żaglowego na Mazurach jest dziecinnie proste. W wyszukiwarkę internetową „google” lub inną wystarczy wpisać frazę „czarter jachtów Mazury” czy „czarter jachtów motorowych Mazury„, by odkryć setki ofert większych i mniejszych firm. Osoby zainteresowane czarterem jachtów mogą skorzystać z pomocy pracowników firmy oferującej wynajem jachtów. Potem skontaktuj się przez e-mail lub zadzwoń, by dowiedzieć się, które czartery są dostępne. Wybierz termin czarteru i model jachtu, jaki najbardziej Ci odpowiada. W ten sposób uzyskasz aktualną informację o jednostkach oferowanych w czarter, cenach i dostępności. Reklamy firm oferujących wynajem łodzi możesz także znaleźć na portalach internetowych oraz czasopismach branżowych, takich jak Jachting. Szczegółową ofertę firmy czarterowej znajdziesz również na jej stronie internetowej. 

Sprawdź w ten sposób, jaka jest liczba i rodzaj oferowanych jachtów, ich roczniki, kiedy dostępny jest wynajem itd. W razie niejasności, w zakładce „kontakt” podany jest telefon. Planując letnie wakacje na pokładzie jachtu warto dokonać rezerwacji odpowiednio wcześnie. Mimo bogatej oferty czarterowej w szczycie sezonu wiele czartery popularnych jachtów mogą nie być już dostępne . Opinie o firmach i jachtach bez trudu można znaleźć w internecie. Trzeba także pamiętać, że czarter jachtu żaglowego często wymaga posiadania uprawnień-patentu żeglarza jachtowego. 

Czy wynajem łodzi na Mazurach wymaga posiadania uprawnień?

Czarter jednostki pływającej na Mazurach na ogół nie wymaga posiadania uprawnień. Aktualnie obowiązujące przepisy państwowe w sprawie uprawniania turystyki wodnej pozwalają na prowadzenie większości łodzi na wodach śródlądowych bez patentu.

Żadnych uprawnień nie wymaga prowadzenie:

 • jachtów żaglowych o długości do 7,5 metra
 • jednostek wyposażonych w napęd motorowy o mocy silnika do 10 kW (13,6 KM)
 • łodzi typu houseboat

Tak więc wiele mazurskich łodzi można wyczarterować bez patentu. Przed rezerwacją łodzi warto się upewnić, czy do prowadzenia danego jachtu potrzebny jest patent.

Obowiązujące przepisy stanowią, że osoba, która nie posiada odpowiedniego patentu, przed rozpoczęciem rejsu powinna przejść stosowne przeszkolenie zorganizowane przez firmę czarterową. W sprawie przeszkolenia należy skontaktować się z firmą czarterową i uzgodnić szczegóły.

Jak można uzyskać uprawnienia do prowadzenia łodzi żaglowych?

Prowadzenie na wodach śródlądowych jachtów z napędem żaglowym o długości do 7, 5 metra nie wymaga posiadania patentu. Jednak wielkość łodzi żeglujących na Mazurach stale rośnie. Największe z nich mają ponad 10 metrów długości i mogą zabrać na pokład ponad 10 osób załogi! Wynajem większych jachtów wymaga zatem wiedzy i umiejętności, których potwierdzeniem jest patent żeglarza jachtowego. Jedynym formalnym warunkiem przystąpienia do państwowego egzaminu jest wiek minimum 14 lat. Udział w kursie nie jest wymagany, ale w praktyce bez wcześniejszego szkolenia egzamin zdać jest trudno. Wiele firm w większych miastach całej Polski oraz na jeziorach mazurskich prowadzi kursy zakończone egzaminem na patent żeglarza. Kurs ma formę szkolenia stacjonarnego lub weekendowego i przeciętnie trwa 10-20 dni. Obejmuje szkolenie praktyczne z zakresu manewrowania jachtem na żaglach i silniku oraz zajęcia teoretyczne. Udział w kursie nie tylko ułatwia zdanie egzaminu, ale przede wszystkim daje wiedzę i umiejętności, które trudno zdobyć drogą samokształcenia.

Patent żeglarz jachtowy uprawnia do:

 • prowadzenia jachtów pod żaglami po wodach śródlądowych
 • w porze jachtów o długości do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym

W praktyce patent żeglarza jachtowego daje możliwość prowadzenia wszystkich jachtów po wodach śródlądowych oraz niektórych łodzi morskich w żegludze przybrzeżnej.

Czy czarter jachtu jest drogi?

Najtańsze wakacje, to te, spędzone we własnym domu. Wiele osób wciąż uważa, że żeglarstwo to sport ludzi bardzo zamożnych. Tymczasem w rzeczywistości koszt wakacji spędzonych na pokładzie jachtu w krainie Wielkich Jezior wcale nie musi przewyższać ceny pobytu w średniej klasy hotelu czy kwatery prywatnej nad morzem albo w górach. Cena czarteru zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich, to:

 • termin (szczyt sezonu, wiosna czy jesień)
 • długość czarteru (najdroższe są czartery weekendowe)
 • standardu jachtu i jego rocznika (nowe i komfortowe jachty są oczywiście najdroższe)

Wynajem starszej jednostki kosztuje latem ok. 300 zł/doba, a za nowe i duże jachty trzeba zapłacić odpowiednio więcej 600-700 złotych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że czarterując jacht możemy uniknąć innych kosztów. Wynajmując bowiem jacht mamy do dyspozycji:

 • środek transportu wodnego (możemy przemieszczać się swobodnie po całych Mazurach)
 • w pełni wyposażony kambuz (kuchnie) i możliwość samodzielnego przygotowania wszystkich posiłków
 • zamykane kabiny sypialne (kajuty)

Tak więc jacht, to: autokar, hotel i restauracja w jednym. Mazurskie czartery wcale nie są drogie.!

Jakie są najważniejsze różnice między jachtami żaglowymi a motorowymi?

Do niedawna na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dominowały zdecydowanie jachty żaglowe. Każdemu przeciętnemu Polakowi jeziora mazurskie kojarzą się z bielą żagli. Co prawda w ostatnich latach szybko rośnie liczba jednostek motorowych, ale łodzie żaglowe wciąż są w większości.

Najważniejsze atuty jachtów żaglowych, to:

 • autonomia pływania (brak konieczności tankowania paliwa)
 • bardziej bezpośrednie obcowanie z naturą (brak hałaśliwego silnika)
 • niższy koszt czarteru i eksploatacji
 • brak negatywnego wpływu na środowisko-jacht jest napędzany wiatrem
 • walory rekreacyjne i estetyczne, których brak na jednostce motorowej

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, że jachty żaglowe są trudniejsze w prowadzeniu i więcej wymagają od sternika, ale w zamian oferują bezpośrednie obcowanie z przyrodą, nie zatruwają środowiska, nie hałasują i idealnie komponują się z mazurskim krajobrazem.

Jak można spędzić czas na jachcie żaglowym na Mazurach?

Mazury, to miejsce, gdzie niemal każdy port jest siedzibą kilku firm oferujących czarter jachtów. Największe z tych marin: Giżycko, Mikołajki, Ruciane Nida czy Piękna Góra są bazą nawet dla kilkuset jachtów żaglowych i motorowych. Jachty żaglowe i motorowe dają dużą swobodę wyboru sposobu spędzania wolnego czasu. Wiosną i jesienią najbardziej popularne są weekendowe wypady, a latem tygodniowe i dłuższe rejsy. Wiele firm zajmują się nie tylko czarterem, ale także organizacją rejsów mazurskich. Do bardziej popularnych sposobów wypoczynku na pokładzie jachtów należą również:

 • rejsy we flotylli
 • rejsy połączone ze szkoleniem na patent
 • regaty firmowe

Czasu spędzonego na Mazurach na jachcie nie da się z niczym porównać. Z tych, którzy zaznali przyjemności żeglowania, tylko bardzo niewielu nie wraca i nie zakochuje się w żeglarstwie na zawsze. Każdy, kto tylko ma taką możliwość powinien popróbować swoich sił. Współczesne żeglarstwo nie jest bowiem ani rozrywką dostępną tylko dla osób bardzo zamożnych, ani sportem wymagającym zręczności pawiana i wytrzymałości komandosa „Navy Seals”. Spróbuj i przekonaj się sam(a)-jak głosi znany slogan reklamowy. Zatem ruszaj na Mazury!

Popularny czarter jachtów na Mazurach

Czarter jachtów Mazury jest niezwykle bogaty i różnorodny. Z roku na rok także zmienia się. Poniżej opisane zostały jachty żaglowe, których czartery cieszą się największym zainteresowaniem żeglarzy. Sprawdź odpowiednio wcześniej, czy jacht jest dostępny i dokonaj rezerwacji, bo w sezonie, np. w Giżycku może nie być już wolnych jachtów. 

Antila 26cc 

Jacht powstał w znanej stoczni jachtowej Antila Yachts z Radomia. Jego stylistyka w zrównoważony sposób łączy bezpieczeństwo, komfort załogi oraz dobre własności nautyczne. Szerokie półpokłady i obszerny kokpit zapewniają łatwe poruszanie się po jachcie. Wszystkie liny sprowadzone zostały do kokpitu, dzięki czemu jacht może w praktyce obsługiwać tylko jedna osoba. Wewnątrz Antila 26cc oferuje dwie dwuosobowe, zamykane kabiny, mesę (dodatkowe koje), kambuz i toaletę. Dzięki wysokości wnętrza 1,86 cm łódź zapewnia pełną wysokość stania nawet siatkarzom i koszykarzom. Jednostka nadaje się zarówno do rodzinnego rejsu, jak i regat firmowych. Maksymalna liczba osób załogi, to 8 osób. Cena czarteru wynosi od 250 do 450 pln za dobę.

Antila 27

Jednostka ta, jak i wszystkie pozostałe jachty Antila są dziełem dwóch konstruktorów: Michała i Adama Orychów. Antila 27 łączy dynamiczną sportową sylwetkę, ergonomiczne rozplanowanie pokładu z dopracowaniem detali. Jacht został dobalastowany, dzięki czemu wyróżnia się dużą powierzchnią ożaglowania, a co za tym idzie prędkością. I to zarówno przy słabych jak mi silniejszych wiatrach. Wewnątrz znaczna wysokość – 1,86 m i dwie osobne zamykane dwuosobowe sypialnie. Maksymalna liczba osóbzałog-i8. Antila 27 to połączenie dyskretnej elegancji, bezpieczeństwa i doskonałych walorów nautycznych. Czarter w sezonie, to koszt ok. 550 pln za dobę.

Maxus 33.1 rs

Jacht został nagrodzony Złotym Medalem na Targach Żeglarstwa i Sportów Wodnych oraz wyróżniony tytułem „Król Mazur” przez branżowe pismo Żagle. Maxus 33.1 rs jest ulepszoną wersją popularnego modelu Maxus 33. Jednostka należy do największych na Mazurach – maksymalna liczba załogi wynosi aż 10 osób! W obszernym wnętrzu znajdują się trzy dwuosobowe kabiny (kajuty). Dodatkowe miejsca do spania znajdują się w mesie. Do czarteru tego Maxusa wymagany jest patent żeglarski. 

Tes 32 Dreamer

Łódź wyróżnia się charakterystyczną linią kadłuba. Należy także do największych jachtów pływających po Mazurach. Dzięki znacznej długości i szerokości kadłuba zapewnia załodze naprawdę dużo miejsca. Tes 32 Dreamer mieści wewnątrz trzy zamykane dwuosobowe sypialnie oraz dodatkowe koje w mesie. Jacht idealnie nadaje się do rodzinnego rejsu na Mazurach, ponieważ maksymalna liczba osób załogi wynosi aż 10!

Podsumowanie

Bogata oferta firm czarterowych pozwala każdemu zainteresowanemu wynajmem znalezienie odpowiedniej lodzi. Urlop spędzony na pokładzie żaglówki w krainie Wielkich Jezior, to możliwość bezpośredniego obcowania z pięknem natury, odpoczynku od zgiełku dnia codziennego i przeżycia niezapomnianej przygody.

Zapraszamy na Mazury!