Motorówki Giżycko

Szybkie łodzie motorowe

Wymagany patent motorowodny

Sorry, no posts were found.

Wielkie Jeziora Mazurskie, to jedyny tego rodzaju w Europie kompleks jezior połączonych ze sobą w sposób naturalny oraz siecią sztucznych kanałów, położonych wśród gęstych lasów. Na Mazurach nigdy nie rozwinął się wielki przemysł, dzięki czemu region ten wyróżnia:

 • czysta woda
 • czyste powietrze
 • piękny i zróżnicowany pejzaż
 • szybko rozwijająca się infrastruktura turystyczna

Dlaczego warto wyjechać na Mazury?

Niepowtarzalny urok Mazur sprawia, że co roku tysiące turystów z kraju i zagranicy przyjeżdża tutaj, by spędzić dłuższe lub krótsze wakacje. Bogata oferta pozwala każdemu, nawet najbardziej wymagającemu turyście znaleźć coś dla siebie – stosownie do wymagań i możliwości. Można powiedzieć, że każdy odwiedza Mazury w innym celu, ale wspólnym mianownikiem jest:

 • odpoczynek na łonie natury
 • piękne jeziora i lasy
 • dostępność różnych form wypoczynku

Z radością i satysfakcją czas na Mazurach spędzają zarówno dzieci jak i seniorzy, ubodzy studenci i zamożni biznesmeni, amatorzy grzybobrania i fani skuterów wodnych. Można krótko powiedzieć, że tutaj dla każdego coś miłego.

Jak można spędzać czas na Mazurach?,

Na Mazurach można odpoczywać na różne sposoby. Rowerem można jeździć brzegiem jeziora lub leśna ścieżką, z pomostu lub małej łodzi można wędkować. Zamieszkać można w luksusowym hotelu, przytulnym pensjonacie lub pod namiotem. Armatorzy wczesnego wstawania mogą podziwiać wschody słońca, a młodzież może szaleć w dyskotece w Giżycku do białego rana. Potem może obejrzeć wschód słońca i … pójść spać! Każdemu według potrzeb i na miarę jego możliwości. Bliskość jezior powoduje jednak, że niemal każdy kto odwiedza Mazury, wcześniej czy później próbuje swoich sił w sportach wodnych.

Sporty wodne w Krainie Wielkich Jezior

Jeziora mazurskie same z siebie zachęcają do uprawiania sportów wodnych. Tak, jak w XIX wieku „Zew natury” wzywał polarników na Daleką Północ, a traperów w bezkresne prerie, tak samo widok jeziora budzi w człowieku pewne pierwotne instynkta. Choćby chęć zobaczenia co jest w sąsiedniej zatoce czy po drugiej stronie jeziora. Przez wiele lat na szlakach mazurskich dominowały kajaki i łodzie żaglowe. W ostatnich latach zachodzą jednak szybkie i wyraźne zmiany. Gwałtownie przybywa łodzi motorowych.

Mazury w naturalny sposób są głównym ośrodkiem uprawnia sportów wodnych w Polsce:

 • żeglarstwo
 • windsurfing
 • kajakarstwo
 • kitesurfing
 • jazda skuterem wodnym
 • rejs spacerowym jachtem motorowym
 • narty wodne
 • pojazdy holowane i latające

Czym się różnią łodzie żaglowe od motorowych?

Jacht motorowy znacznie różni się od żaglowego. Ze względów konstrukcyjnych  kadłub żaglówki nie może być zbyt szeroki ani wysoki. Dużo miejsca w środku zajmuje skrzynia mieczowa, niezbędna do zapewnienia łodzi odpowiednich walorów nautycznych. Jachty motorowe o zbliżonej długości kadłuba, są znacznie szersze i wyższe. Dzięki temu zapewniają znacznie więcej miejsca do mieszkania w środku i relaksu na pokładzie. Łodzie motorowe są także łatwiejsze w obsłudze i w manewrowaniu, zarówno w marinie jak i na otwartym jeziorze. Silnik o odpowiedniej mocy daje dużą niezależność od pogody i możliwość poruszania się ze znaczną, stałą prędkością w pożądanym kierunku.

Jachty żaglowe oczywiście wyposażone są w maszt, na którym rozpinane są żagle. W wielu miejscach (mosty, linie energetyczne) maszt trzeba składać i stawiać ponownie. Żaglówka, mimo wyposażenia w pomocniczy napęd mechaniczny, jest znacznie bardziej uzależniona od wiatru niż jacht motorowy. Do czarteru jachtu żaglowego potrzebny jest zwykle patent i doświadczenie znacznie większy niż w przypadku jachtu motorowego.

Tak więc jachty motorowe w porównaniu z żaglowymi charakteryzuje:

 • duża przestrzeń mieszkalna i wypoczynkowa
 • znaczna autonomia pływania (duże zbiorniki wody i paliwa)
 • łatwość kierowania i wynajem bez patentu
 • bogate wyposażenie: zamykane kabiny, łazienki z ciepłą wodą, wc, ogrzewanie, sprzęt nagłaśniający, telewizor
 • duży komfort mieszkalny
 • znaczna prędkość i możliwość przepłynięcia dłuższej trasy

Jakie są popularne typy jachtów motorowych na szlaku Wielkich Jezior?

Niemal każdy port na Mazurach, jak np. Giżycko, jest miejscem postoju różnych jachtów motorowych. Poza skuterami wodnymi i szybkimi łodziami ślizgowymi wielką popularność zdobyły na Mazurach łodzie typu houseboat, czyli pływające domy. Łódź tego typu zapewnia załodze duży komfort mieszkalny i wypoczynkowy, a do jej czarteru nie jest potrzebny patent. Jacht tego typu jest łatwy w obsłudze, bez trudu manewruje w porcie i na jeziorze, a dzięki małemu zanurzeniu może dobijać bezpośrednio do brzegu. Pojemne zbiorniki wody i paliwa powodują, że łódź ma dużą autonomię pływania. Wynajem łodzi tego typu, to idealny sposób na rodzinny jest na Mazurach, albo weekendowy wypad z grupą znajomych.

Czy czarter łodzi motorowych możliwy jest bez uprawnień?

Większość łodzi oferowanych na wynajem na jeziorach mazurskich można prowadzić bez patentu! Dotyczy to wszystkich jachtów o mocy silnika do 10 kW (odpowiednio 13,6 KM) oraz jednostek typu houseboat. Każda firma oferująca czarter jachtów, umożliwia klientom wynajem bez patentu. W praktyce do czarteru patent jest konieczny w przypadku:

 • skuterów wodnych
 • szybkich łodzi ślizgowych

Jakie uprawnienia motorowodne potrzebne są na Mazurach?

W większości przypadków wynajem łodzi motorowej na Mazurach możliwy jest bez patentu. Czarter motorowych jachtów spacerowych o niewielkiej mocy silnika lub ograniczonej konstrukcyjnie prędkości nie wiąże się z koniecznością okazania żadnego patentu czy licencji. Te ostatnie wymagane są do holowania narciarza oraz obiektów latających. Takie uprawnienia może jednak uzyskać osoba, która już legitymuje się patentem sternika motorowodnego.

Gdzie można zdobyć patent sternika motorowodnego?

Krótsze i dłuższe kursy zakończone egzaminem na patent sternik motorowodny ma w ofercie na Mazurach wiele firm. Najkrótsze (niekoniecznie najlepsze) kursy trwają tylko kilka godzin. Wiele szkół krzykliwie reklamuje się: „Patent sternika w jeden dzień” albo „Kurs motorowodny z GWARANCJĄ zdania egzaminu”.  Czy chciałbyś, żeby Twój lekarz ukończył studia w dwa lata?  Wiem, pytanie retoryczne. Decyzja należy do Ciebie. Jedynym warunkiem uzyskanie patentu jest:

 • ukończenie 14 lat
 • zdanie egzaminu z wiedzy i umiejętności

Egzamin praktyczny i teoretyczny nie jest trudny, natomiast daje naprawdę duże możliwości. Sternik motorowodny jest bowiem uprawniony do:

 • prowadzenia jachtów motorowych na wodach śródlądowych bez ograniczeń
 • prowadzenia łodzi motorowych o długości do 12 m po morskich wodach wewnętrznych i do 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej

Jeżeli nie masz patentu, możesz zawsze skorzystać z opcji czarteru ze sternikiem. Przecież jakieś durne przeszkody biurokratyczne nie mogą Cię powstrzymać przed wyruszeniem w rejs na spotkanie WIELKIEJ PRZYGODY!

Gdzie można dokonać rezerwacji czarteru motorówki?

W naszych czasach niemal wszystkie sprawy załatwia się w internecie. Odpowiedni jacht (podobnie jak miłość życia czy klocki hamulcowe do auta) pomoże znaleźć Ci wszechwładny Google. W okno wyszukiwarki wpisujesz odpowiednią frazę: „czartery jachtu Giżycko”, „czarter jachtów motorowych w Giżycku” albo „wynajem motorówek Giżycko”. Potem będziesz musiał z lawiny ofert wybrać tę, która najlepiej Ci odpowiada.

Pod uwagę należy wziąć:

 • rodzaj jachtu (pływający dom czy szybki jacht ślizgowy)
 • wyposażenie i rocznik
 • termin czarteru
 • wynajem ze sternikiem lub bez uprawnień

Po wstępnym rozpoznaniu możesz swoje szczegółowe pytania zadać telefonicznie lub wysyłając e-mail. Niemal każda wypożyczalnia bacznie obserwuje działania konkurencji, więc cennik jest na ogół zbliżony, podobnie jak wielkość kaucji.  Zobacz na stronie albo zadaj pytania bezpośrednio:

 • jaki zapas paliwa otrzymasz wraz z jachtem
 • za jakie wyposażenie będziesz musiał zapłacić ekstra
 • na jaki serwis firmowy jednostki możesz liczyć w trakcie rejsu
 • czy są jakieś usługi, których nie obejmuje podstawowy cennik

Jeżeli masz wątpliwości, to skorzystaj z Google, które szpieguje nie tylko firmy czarterowe, ale także i Ciebie!

Nie daj się skusić pozornie tylko atrakcyjnej ofercie wynajmu łodzi, jaki oferuje nikomu nie znana firma (ani oko nie widziało, ani Google nie znalazło). Może się potem okazać, że niska cena wiąże się z jeszcze niższą jakością usług. Lepiej wybierz dużą, sprawdzoną firmę, która dba  o zadowolenie swoich klientów, zapewnia serwis na całych Mazurach, a jej oferty są zbliżone cenowo i jakościowo do innych dużych firm.  Chcesz przeżyć przygodę, a nie „atrakcje”, które staną się horrorem- skorzystaj z oferty poważnej firmy. Cóż, może i Małe jest piękne, ale: Duży może więcej!

Czy czarter jachtów motorowych jest drogi?

Łodzie motorowe nie muszą być drogie. Rynek czarterów jest bardzo bogaty i oferuje łodzie duże i małe, luksusowe i skromniej wyposażone, starsze i „spod igły”.  Cennik określający czarter jachtów z tym jest ściśle związany: model, rocznik i wyposażenie (i niechaj z niczym innym niż łodzie motorowe nikomu się nie kojarzy). Kosz czarteru zależny także będzie od pory roku-najwyższe ceny obowiązują w czasie wakacji letnich. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego „aż tak drogo”, to weź pod uwagę, że mazurski jacht motorowy zapewnia Ci:

transport wodny

dach nad głową i wygodne łóżko (zamykana kabina sypialna)

dobrze wyposażoną kuchnię (kambuz)

Teraz porównaj te dane z cennikiem w hotelu, statkiem białej floty i obiadem w przyzwoitej restauracji. Czy nadal uważasz, że cena wynajmu jest wysoka?

Wybierz swój jacht i ruszaj po wymarzoną letnią przygodę na Mazury!